Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler

13 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Tüp bebek tedavisinde anne olmak isteyenlerin zihninde oluşan soruları ve cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Embriyo Transferinden Sonra Gebelik Testinin Yapılana Kadar Devamlı Yatmam Gerekiyor mu?

Hayır. Herhangi bir ağrınız yoksa ve kendinizi iyi hissediyor iseniz vaktinizi yatarak geçirmeniz gerekmiyor. Transferden bir gün sonra günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Tedavide Kullanılacak İlaçların Bana Zararı Var mı?

Tedavide kullanılan ilaçların yumurtalık kanseri veya diğer başka kanserlere sebep olduğunu gösterir bir bulgu olmadığı gibi bu ilaçların uzun döneme yayılan kilo alma gibi olumsuz bir etkisi de yoktur. Ayrıca, yumurtalıklardaki yumurtaları tüketip kadını erken menopoza sokma gibi bir durum da ayrıca söz konusu değildir. İlaçlara bağlı tek sorun bazen yumurtalıklarının aşırı uyarılmasına bağlı oluşan ‘yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromu’dur.

 

 

Tüp Bebek Tedavisi Sonucu Doğan Bebekler Sağlıklı mıdır?

Tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerin yapısal anormallikler, doğumsal anormallikler ve genetik anormallikler yönünden, doğal yolla oluşan bebeklerden farklılığı yoktur. Eğer tüp bebek / mikroenjeksiyon tedavisi sperm sayısının önemli derecede düşük olması ya da menide hiç sperm bulunmaması sebebiyle yapılıyorsa, çiftin genetik danışmanlık almasında yarar vardır. Zira bu duruma sahip erkeklerde bazı genetik sorunlara rastlanabilmektedir ve bunların yeni jenerasyonlara aktarılma riski oldukça az da olsa mümkündür.

Tedavide Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Var mı?

Yumurtalıkları baskılamak için kullanılan ilaçların sıcak basması, başağrıları, vajende kuruluk, ruh halinde değişimler gibi yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler geçicidir ve yumurta gelişimini uyaran ilaçların başlaması ile geçeceği bilinmelidir. Yumurta gelişimini uyaran ilaçlarla enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ve ağrı, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, kasıklarda ağrı ve gerginlik gibi yan etkiler oluşabilir.

Tüp Bebek İşleminin Riskleri Nedir?

1. Yumurtalıkların aşırı uyarılması. Bu durum hafif izlenebileceği gibi ciddi sıkıntıya da neden olabilir. Hastayı riske sokabilen ciddi şekli, tüm tüp bebek hastalarının % 1 veya 2’sinde görülebilir. Bu durumda karın şişliği, nefes darlığı, bulantı-kusmalar, idrar yapamama ve karın ağrısı şikayetleri gelişir.

2. Ayrıca en büyük risk çoğul gebeliklerdir. Verilen embriyo sayısının artmasına bağlı olarak ikiz-üçüz-dördüz gebeliklerin görülmesi olasıdır. Bu durum erken doğum riskini ciddi şekilde arttırarak, bebeklerin yenidoğan döneminde ve hayatlarının ilerleyen dönemlerinde çeşitli sorunlar yaşamalarına sebep olabilir.

3. Son derece nadir de olsa yumurta toplama işlemi sırasında damar yaralanmalarına bağlı batın içi kanama ya da işlemin bitmesinin ardından pelvik enfeksiyon gelişebilir.

4. Tedavi sırasında herhangi bir aşamada yolunda gitmeyen bir sebepten dolayı tedavi sonlandırılabilir.

Tüp Bebek Gebeliklerinin Düşük İle Sonuçlanma Riski Daha mı fazla?

Hayır. Doğal yolla oluşan gebelikler ne kadar düşük riski taşıyor ise tüp bebek gebeliklerindeki risk faktörüde aynı orandadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Meme İltihabı ve Absesi