Tüp Bebek Başarısızlıklarının Sebepleri

3 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler çeşitli sebeplerle bebek sahibi olamadıklarından tüp bebek yöntemine yönelmektedirler. Ancak kimi zaman da bu yöntem başarısızlıklarla sonuçlanmaktadır. Tüp bebek yöntemindeki başarısızlık sebepleri tam olarak belirlenememiştir. Yapılan tüm araştırmalar sonucunda sebepler üç başlık altında incelenebilir.

Rahim ve tüplerdeki sorunlar: Polip, myom, yapışıklık, doğumsal şekil bozuklukları, pıhtılaşma ve reseptör bozuklukları, immünolojik faktörler, endometriozis, tüplerde sıvı birikmesi genel sebepler olduğu söylenebilir.

 

Embriyonal sorunlar: Sperme bağlı veya yumurtadan kaynaklanan sorunlar en çok rastlanan neden olup iyi embriyo morfolojisi ve bölünmesi varlığında dahi yüksek oranda kromozom anomalisi mevcuttur. Ayrıca embriyo duvarının kalın olması ve laboratuar koşullarına toleransı azalmış embriyo da başarısızlık sebebi olabiliyor.

Embriyo transfer tekniğindeki porblemler: En son ve en önemli basamak olan transferi yapan doktorun ve ekibin deneyimi veya transferin zor olması tüm çabalar boşa çıkarabilir.

Tedavinin başında hastanın öncelikle anatomik bir anormalliğin varlığı varsa belirlenmeli ve sebebine yönelik tedaviyle başlanmalıdır. Sonrasında tedavinin başarı oranını arttırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış ve hastaya göre belirlenmek üzere şu yöntemler uygulanabilir:

1- Blastokist Transferi: Beşinci gün embriyo transferidir.

2-İnterval transfer: Bu yöntemde hem ikinci ya da üçüncü gün embriyo transferi hem de beşinci gün transferi olmak üzere çift transfer uygulaması yapılarak gebelik şansı arttırılmaktadır.

3-Assisted Hatching: Transfer yapılacak embriyoların duvarının lazerle inceltilmesi embriyoların kabuklarından kurtularak rahme tutunmalarını kolaylaştırmaktadır.

4-Ko-Kültür: Ko-kültür, anne adayının rahminden alınan hücreleri yetiştirmek ve laboratuarda oluşan döllenmiş yumurtalarınızı bu rahim hücreleri üzerine yerleştirip gelişmelerini sağlamaktır. Yapay rahim adı da verilen uygulamada embriyo gelişiminin anneden alınan rahim hücreleri ile birlikte olmasının iyi sonuç verdiği konusunda yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca embriyo geliştirme solüsyonlarının ileri teknoloji ürünü olması artık bu yöntemin az sayıda merkezde yapılmasına veya kullanılmamasına neden olmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Gebelikte Yumurtalık Kistleri