Ters Doğum Genetik mi?

22 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Araştırmacılar bazı bebeklerin anneden veya babadan gelen genetik özellikler sebebiyle ters doğduğu açıklamasında bulunuyorlar.

BBC, İngiliz tıp dergisi British Medical Journal’de yayınlanan bir çalışmaya gör 387 bin civarında doğumun incelendiği araştırmada, eğer annesi veya babası da öyle doğduysa bebeğin ters doğma ihtimalini ikiye katladığı ortaya çıktı. Annenin anatomisi – rahminin şekli – bu durumda önemli bir rol oynuyor olsa da bebeğin neden ters pozisyonda olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bebekler, başın önden yani ilk geleceği şekilde doğmak için tasarlanmış, bebeğin bu durumun tam tersinde gelmesi ise doğum sırasında solunum problemlerine sebep olabiliyor.

tersdoğum

Bergen Üniversitesi’nden araştırmacılar, 387 binden fazla anne ve onların 1967 ila 2004 tarihleri arasında doğan ilk çocuklarının kayıtlarını inceledi. Ve ters doğan anne ya da babanın bebeğinde bu riskin yükseldiğini ortaya çıkardılar. Yalnız bazı bilim adamları, yine de resmin netleşmesi gerektiğini vurguluyor.

Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Janet Hardy, “ Uzmanların; annenin ve babanın doğum bilgilerinin alınması ve ters doğum için diğer risk faktörlerini değerlendirmesi gerekiyor” diyor. Royal College of Midwives’tan Mervi Jokinen ise ebelerin notlarına eklemek için annelere kendilerinin dünyaya nasıl geldiğini sorduklarını söylüyor: “Bazıları hatta babanın da doğum şeklini öğrenir. Yalnız kadınlar, düzgün bir doğum öncesi bakımı alıyorlarsa ters doğum olasılığı hakkında endişe etmemeliler.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Doğumdan Sonra Kanama