Stres Gebelik Oluşumunu Engelleyebilir

24 November 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikleri andan itibaren korunma yöntemlerinden uzman tavsiyeleri doğrultusunda vazgeçerek gebelik oluşmasını beklerler. bir süre sonra gebelik gerçekleşmediğinde ise endişelenmeye başlarlar. Neden gebelik oluşmadığını anlamakta zorlanabilirler. Oysa uzmanların bu durumda ilk uyarısı kesinlikle stres yapmamaları yönündedir. Stresin gebelik oluşumu üzerinde olumsuz etkileri araştırmacıların da gündeminde ve yapılan son araştırmalarda da pozitif düşünmenin gebelik oluşumu ile doğru orantılı olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, uzun sürelerdir gebelik bekleyen ve istedikleri halde bebek sahibi olamayan kadınlara yakınlarınca stresden uzak olmaları yönündeki telkinlerin doğruluğunun kabul edilir olduğunu bildiriyorlar. Bu konudaki araştırmayı yürüten uzmanların stres yönetimi çalışmalarına katılan kadınların doğurganlık oranlarındaki yüksekliğin dikkat çekici olduğunun gözlemlendiği açıklanıyor.

İstendiği halde gebeliğin oluşmaması sonucu endişelenerek stres altında olan kadınlarda gebelik şansı daha düşük olduğu söyleniyor.

Gebelik planlamadan önce tüm kontrolleriniz yapılmalı ve fiziksel her hangi bir sağlık sorununuz olmadığı takdirde gebelik oluşmuyorsa “stres yapmıyorum” dememelisiniz, bu konuda doktorunuz ile detaylı görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Doğum Sonrası 3. Ayda Anneye Tavsiyeler