Progesteron Tedavisi Erken Doğumu Engelliyor mu?

14 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Erken doğumdan korunma yönteminde yeni bir tedavi olarak progestoron kullanılıyor. Aslında araştırma aşamasında olan bu tedavi özellikle erken doğum hikayesi geçmişi olan kadınlarda uygulanıyor.

Erken doğum genelde sekiz kişiden birinde görülüyor. Sosyoekonomik durumunun kötülüğü, onsekizden küçük kırktan büyük gebelik yaşı, gebelik öncesi zayıflık, sigara kullanımı, daha önce erken doğum yapmış olmak, prenatal bakımın olmaması, enfeksiyonlar ve çoğul gebelikler risk etkenleri arasında sayılıyor.

erkendoğum

Boston Tıp Doçenti, Diyabet ve Gebelik Programı Müdürü Dr. İan Grable, erken doğum riski olanlarda yapılması gerekenleri Acıbadem Hastanesi’nde yaptığı konuşmasında şöyle açıklıyor :

“Sol tarafa yatarak yatak istirahat verilir, stres azaltılır, cinsel ilişkiden uzak durmak ve bebek üzerinde pozitif etkileri olan ilaç ve modern rahim kasılmasını durdurucu tedavileri önerilir. Evde kasılmaların izlenmesi, sigaranın bırakılması, alkol ve tütün kullanılmaması ve doğru beslenme özellikle önerilir. Vajinal akıntıda incelenen biyokimyasal testler ve rahim uzunluğu ölçümü erken doğumu ihtimalinde çok önemlidir”.

Erken doğum risklerinden korunmak için de yepyeni bir araştırmadan söz eden Dr. Grable “korunma için yeni bir tedavi tercihi olarak progestoron kullanılıyor. Halen araştırma aşamasında olan bu tedavi özellikle geçmişinde erken doğum hikayesi olan kadınlarda uygulanıyor ve rahim kaslarının uyarılma eşiğini yükselterek kasılmaları önlüyor. Pprogesteron uygulananlarda erken doğum riski azalıyor.” dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Doğum Sonrası 3. Ayda Anneye Tavsiyeler