Kolay Gebe Kalmak İçin

17 December 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Çiftler bebek sahibi olmayı planlamaya başladıklarında kimi zaman planladıkları dönemde gebelik gerçekleşmeyebilir. Bu durumda kimse gerekli test ve tahlilleri yapmadan çiftlere bebek sahibi olacakları ya da olamayacakları konusunda garanti veremez fikir yürütemez. Çeşitli tetkikler sonucu rahim, yumurtalık ve testisleri olmayan çiftler için gebelik söz konusu olmadığı bilinir. Bunların dışında; hiç bir sağlık sorunu olmayan ve korunmasız da olsa bir yıl içerisinde gebelik gerçekleşmeyen çiftlerin yüzde 15 gibi kısmında kısırlık sorunu olduğu da bilinmektedir.

Gebelik planlandığında ilk olarak yapılması gereken korunmaktan vazgeçilmesi ve uygulanan tüm yöntemlerin bırakılmasıdır. Doğum kontrol yöntemlerinin bırakılması akabinde vücudun üreme yeteneğinin yeniden aktif olması için üç ay gibi bir süre beklemek gereklidir. Spiralin çıkarılması ve doğum kontrolü haplarından sonraki ay gebelik oluşması muhtemeldir. Yalnız, uzun süreli etki sağlayan doğum kontrol iğnelerinin bırakılması sonrasında üç ya da dört ay gibi bir süre gebelik oluşmayabilir.

untitled_1k9

Çiftler gebelik istediklerinde bu şansı artımak için düzenli olarak haftada iki ya da üç kez ilişkide bulunmalıdırlar. Daha uzun sürelerde ilişki söz konusu olduğunda ise gebelik olasılığı daha düşüktür. Sık ilişkide bulunan çiftlerin yüzde 70’inde altı ay içinde gebelik şansı yüksektir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan özellikle doğurganlık sorunu olmayan ve korunmasız ilişkide olan çiftlerde gebelik şansı her regl döneminde yüzde 25 oranındadır.

Yirmisekiz günde bir regl olan bir kadın için; her regl döngüsünün başlangıcından itibaren 12. ve 15. günleri sağlıklı bir kadında yumurtlama dönemleri gebelik şansı olduğu dönemlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
İkinci Kez Anne Olmak İstiyorum Ama…