Hamileliğinizden Sonra Neler Olur?

27 June 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Bebeğiniz doğduktan sonra yaşamı­nızda birçok değişiklik olacak. Aşa­ğıdaki genel bakışa bir göz atın böylece yeni bir anne olarak yaşamınıza başlar­ken neleri beklemeniz gerektiği konu­sunda bir fikriniz olur.

Hastanede

Kaslar doğum süreci ve doğumda sarf edilen çabadan dolayı ağrır. Kalçalarınız ağrır ve şişer. Ayrıca epizyotomi olduysa acıyabilir.

Sezaryen ameliyatı olduysanız veya tüplerinizi bağlattıysanız yaranız ra­hatsızlık verebilir.

Gerekli olduğunda hemşireyi çağırma düğmesini kullanın! Bebekle duygusal bağ kurmak amacıy­la kendiniz ve eşiniz için farklı yollar deneyin.

Kollarınızdaki mucizeyi beslemek (memeyle ya da biberonla) biraz kor­kutucu olabilir ama yakında bu işi bir profesyonelmiş gibi yapacaksı­nız!

Ağır kanama veya vajinadan büyük kan pıhtılarının gelmesi bir probleme işaret edebilir.

Yüksek veya düşük kan basıncı daha fazla test yapmak için bir neden ola­bilir.

Ağrı ilaçla hafıflemelidir. Eğer hafifle­mezse hemşireye söyleyin. 38°C’nin üzerindeki ateş endişe nedeni olabilir.
Ağlamanız ya da duygusal davran­manız normaldir.

Bebeğe sosyal güvenlik numarası ala­bilmek için gerekli belgeleri isteyin. Belgeleri doldurun ve gönderildiğin­den emin olun.

Dinlenmeye çalışın. Telefonunuzun kapatılması ve ziyaretçilerin sınırlan­masını isteyin.

Bebeğin doğumuyla 5-7,5 kilo vermiş olsanız bile geri kalan kiloları verme­niz biraz zaman alacak. Enerjinizi yüksek tutmak için ve emziriyorsanız süt üretimi için iyi beslenin. Doğum süreci, doğum ve bebekle ge­çirdiğiniz ilk birkaç saatle ilgili düşün­ce ve duygularınızı yazın. Eşinizi de aynısını yapması için teşvik edin. Bebek bakımı konusunda hastanedeki videoları izleyin. Personelden açıkla­ma veya yardım isteyin.

Pediatrınızın ismini, adresini ve tele­fon numarasını alın. Sorular sorun ve hastanedeki hemşire­lerden ve personelden yardım alın. Eşinizden, size hastane odasının dışın­da bir yürüyüşe çıkarmasını isteyin. Bir aile olarak duygusal bağ kurmanız için kendinize, eşinize ve bebeğinize zaman ayırın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Doğumdan Sonra Kanama