Gebelikte Reçetesiz İlaç Kullanmak

29 January 2010 tarihinde tarafından eklendi.

Halk arasında ağrı kesiciler ve diğer ilaçların reçetesiz kullanımı çok yaygındır. Üstelik riskli olduğu bilindiği halde basit bir ağrı kesiciyi de doktora mı yazdıracağız düşüncesiyle ilaç kullanılır.

Gebelikte de durum pek değişmez. İnsanlar bildikleri ilaçları kendi istekleriyle kullanmaya devam ederler. Uzmanlar özellikle gebelik döneminde reçetesiz ilaç kullanımının arttığına dikkat çekiyor ve uyarıyorlar.

Uzmanlara göre; piyasada bulunan her çeşit preparat da ilaç kombinasyonlarından oluşması sebebiyle diğer ilaçlar gibi dikkatlice kullanılmalı.

Basit ağrı kesici olarak bilinen ilaçlar aspirin, kafein ve fenasehin içerdiği gibi, öksürük şurupları ve uyku ilaçları ise %25 alkol içermesiyle bu ilaçların şarap ya da bira içmekten farklı olmadığı belirtiliyor.

163_maxi

Reçetesiz satılan bazı ilaçlar; ibuprofen naproksen, ketrprofen, famotidin simetidin, hydrokortizon ve iyot içeren bazı ilaçların gebelikte kullanımı ile ilgili araştırmalar ve veriler kısıtlı olduğundan doktorunuza danışmadan kullanmamakta yarar var. Mutlaka doktorunuzun önerisiyle kullanmalısınız.

İlaç etiketleri ve paket eklerini dikkatlice okuduğunuzda neredeyse tüm ilaçlarda “gebelikte kullanılmamalıdır” uyarı vardır. Bazı bünyelerde su tutulumu sorunu vardır. Dolayısıyla; sodyum bikarbonat içeren ve sodyum alımının artıran ilaçlar sut tutma problemi olanlarda dikkatlice kullanılmalıdır.

Bir kısım antiasitler ise alüminyum içermesiyle kabızlığa sebep olur ve fosfat gibi minerallerin metabolizmasını etkiler. Magnezyum içeren ilaçlar da magnezyum zehirlenmesine sebep olurlar.

Bu bilgiler ışığında reçetesiz ilaçlar ve preparatlar gebelik döneminde dikkatlice kullanılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Meme İltihabı ve Absesi