Gebelikte preeklampsi

7 October 2010 tarihinde tarafından eklendi.

Doğum ve Emzirme
Karşılaşılabilecek komplikasyonlar nedeniyle, özellikle preeklampsiniz varsa, doktorunuz doğumu zamanından önce gerçekleştirmek isteyebilir. Unutmayın ki preeklampsinin tek tedavisi doğumdur. Bebek ve plasentanın dışarı çıkması ile hastalık düzelecektir. Ancak bu arada önemli olan hastalığın şiddetini sapta­maktır. Hafif preeklampside 37. gebelik haftasına kadar beklemek mümkün ol­makla beraber ileri ve ciddi vakalarda doğum gebelik haftasından bağımsız ola­rak hemen veya 48-72 saat içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Bu hasta grubunda tansiyona bağlı nörolojik kasılmaları engellemek için magnezyum sülfat denen ilacın, bazı tansiyon düşürücü ilaçların ve şayet hastanın klinik durumu müsaa­de ediyorsa ve 34. haftanın altında doğum gerçekleştirilecek ise bebeğin akciğer­lerinin dış dünya için olgunlaşmasını sağlayacak olan kortikosteroid denen kor­tizon türevi ilaçların kullanılması bebek için hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu arada en önemli husus, erken doğumun getireceği bebeğe ait erken ve geç dö­nem komplikasyonlar (akciğer, beyin, bağırsak, göz problemleri vb.) ile annenin hayatını tehdit edebilecek, pek çok organ sistemini etkileyebilecek problemler arasında denge kurulup doğum zamanlamasının ona göre değerlendirilmesidir. Doğuma geçildiğinde suni sancı verilmesi gündeme gelebilir ya da sezaryen öne­rilebilir. Hazırlıklı olun yani…
İlaç tedavisi altında olsanız bile herhangi bir gebe gibi siz de bebeğinizi emzirebileceksiniz, bunda hiçbir sakınca yok.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Kanser ve Gebelik