Gebelikte Hangi Balık Yenmeli?

12 December 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Gebelik döneminde anne adaylarına, civa oranı yüksek olduğundan büyük balıkları tüketmemeleri söylenir. Yalnızca düşük civa oranı nedeniyle ton balığı önerilebilir. Üstelik Omega 3 yağ oranı, kaliteli proteini yüksektir ve doymuş yağ oranı ise düşüktür. Deniz ürünleri arasında tüketime en uygun balıktır.

Uzmanlar ise ton balığı tüketimi konusunda anne adaylarına haftada iki porsiyon ile kısıtlama getirmişleridir. Genel olarak gebelik süresince haftada iki defa olmak kaydıyla light ton balığı konserve türlerinin ya da ızgara olarak tercih edilmesi önerilir.

tonbaligi

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda yaygın olan sushi gebelik dönemlerinde özellikle bebek için sakıncalı olacağından önerilmez. Çiğ tüketilen balıktan vücuda geçen ve yerleşen parazitler annenin aldığı diğer gıdalardan bebeğin yararlanamamasına sebep olur.

Bir diğer tehlike ise dondurulmuş ve sonra hazırlanmış olan bu yiyecek türünde listeria olarak adlandırılan bakteri annede enfeksiyona sebep olabilir. Gebelik döneminde et ve balık gibi gıdaların pişirilerek tüketilmesi bakteri ve enfeksiyonları engelleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Doğum Sonrası 3. Ayda Anneye Tavsiyeler