Gebelikte Barsak Tıkanması

9 December 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Barsak tıkanmasında hastaların ancak yüzde beş gibi oranında sebep gebelik olabiliyor. Oysa ki tüm barsak tıkanmalarında sebep gebelik olmadığı gibi olumsuz etkilediğini ya da barsak tıkanıklığına sebep oldunu söylemek doğru değildir.

Gebelik döneminde karşılaşılan barsak tıkanıklığının önemli orandaki sebebi adezyon denilen daha önceden geçirilmiş operasyon sonucu karın içi yapışıklıklardır. Örneğin apandisit ameliyatı sonrası hastaların yüzde otuzsekiz gibi oranında yapışıklık görülebilmektedir. Yine fıtıklar da barsak tıkanıklığına sebep olmaktadır. Gebelikte ise bu oran daha düşüktür ve rahimin büyüyerek barsakları kasık bölgelerinden yukarı iteklemesi sonucu meydana gelmektedir.

gebelik

Gebelikte barsak tıkanması genellikle ilk gebeliklerde görülür. Gebelik ilerledikçe dört ve beşinci aylar ile sekiz ve dokuzuncu aylarda doğum esnasında ve sonrasında ortaya çıkar. Hamileliğin ilk aylarında görülen bulantı ve kusmanın son aylarda ortaya çıkması halinde anne gözlem altında bulundurulup durumun incelenmesi gerekir. Kabızlık normal olarak karşılansa da dışkılamanın olmaması araştırılmalıdır. Gaz şikayeti ile birlikte kabızlık sorunları olduğunda derhal doktora başvurmak gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
İkinci Kez Anne Olmak İstiyorum Ama…