Gebelik Vücutta Neler Yapar?

4 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Gebelik döneminde anne adayını zorlayacak bir takım gelişmeler kaçınılmaz. En bilinen olan sabah bulantıları, sizi canınızdan bezdirmeye yetebilir.

Bir kadında, gebelik başladığı andan itibaren psikolojik ve fiziksel yönlerden ciddi bir değişim sürecine girilmiş olur. Genelde sıkıntı veren bu değişimlerin bir kısmı doğumla birlikte kendiliğinden ortadan kaybolur. Bir bölümü içinse uzman yardımı almak gerekir. İşte gebelik döneminde anne adaylarının vücutlarında olup bitenler.

Gebelikten önce vücudunuzdaki çeşitli gelişmelerden ve değişikliklerden sadece siz sorumluydunuz. Artık karnınızda bir başka canlıyı barındırmaya başladığınız andan itibaren, bedeninize hükmetme şansınız giderek azalıyor. Yaşayacağınız değişikliklerin tek sorumlusu siz değilsiniz. Anne rahminde ufacık bir nokta gibi görünen cenin büyüdükçe, sizin de vücudunuz doğal gelişimden etkilenecek.

gebelik

Gebelik öncesi sindirim sorunu yaşamadıysanız, birdenbire oluşan bulantı ve kusma sorunu, canınızı sıkabilir. Bunların dışında nefes darlığı, bacaklarda şişme ve tabii kilo alımı, gebelik döneminde vücudunuzda görülecek geçici değişikliklerden… Bunları gebeliğin yan etkileri olarak düşünebilirsiniz. Çünkü doğumdan birkaç hafta sonra söz konusu sıkıntıların çokğunluğu kendiliğinden kaybolur.

Doğum sırasında oluşan sıkıntılar sonrasında ise hemoroid sorunu yaşayabilirsiniz. İdrar kaçırma ve kabızlık da karşılaşabileceğiniz olası problemlerdir. Fazla kilolardan kurtulmanın çaresi de genellikle doktor kontrolünde diyet ve egzersizdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Meme İltihabı ve Absesi