Gebeliğin 41. Haftası Doğum Tarihiniz Geciktiğinde

27 June 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Tahmini doğum tarihiniz geldi ve geç­ti. Henüz doğum yapmadınız ve ha­mile olmaktan yorulmaya başladınız. Doğum sürecine ve doğuma girmek ve sonunda bebeğinize kavuşmak konusun­da endişelisiniz.

Doktora gitmeye devam ediyorsunuz ve doktor size “Eminim yakında olacak. Sadece sabredin.” der. Çığlık atmaya ha­zırmış gibi hissedersiniz ama sakin olun. Yakında bitecek  sadece şu anda bekle­mek hiç bitmeyecekmiş gibi gelir.

Doğum Tarihini Geciktiğinde Ne Olur?

Bebeğin doğumunu bekliyordunuz. Günleri saydınız ama o gün geldi ve geçti. Ortada henüz bebek yok! Daha önce bahsettiğimiz gibi her kadın tahmi­ni doğum tarihinde doğum yapmaz. Bü­tün bebeklerin yaklaşık % 10’u 2 hafta­dan fazla geç doğar. (41+6 haftalık bir bebek doğum tarihi geçmiş bir bebek de­ğildir)

Doktorunuz sizi muayene eder ve be­beğin rahimde hareket edip etmediğini, amniyotik sıvı miktarının sağlıklı ve normal olup olmadığını belirler. Eğer bebek sağlıklı ve aktifse genellikle doğum süreci kendi kendine başlayana ka­dar denetlenirsiniz.

Gün aşımı olan bir bebeğin iyi oldu­ğundan ve rahimde kalıp kalamayacağın­dan emin olmak için testler yapılabilir. Bu testler bir nonstress testi, konraksiyon stres testi ve biyofıziksel profil testlerini içerir. Eğer fetal sıkıntı işaretleri gözlemlenirse, genellikle doğum süreci başlatılır.

– Kendinize İyi Bakmaya Devam Edin

Çoğunlukla gün aşımı olduğunda olumlu bir yaklaşımı korumanız zordur. Ama henüz vazgeçmeyin.
İyi beslenmeye devam edin ve sıvı alı­mınızı koruyun. Eğer herhangi bir prob­lem çıkmadan öyle yapabilirseniz, hafif egzersiz yapın, örneğin yürüme veya yüzme gibi.

Hamileliğin bu aşamasında yapabile­ceğiniz en iyi egzersizlerden biri su eg­zersizidir. Dengenizi kaybetme ya da düşme korkusu olmadan yüzebilir veya su egzersizleri yapabilirsiniz. Hatta ha­vuzda sadece ileri geri yürüyebilirsiniz!

Şimdi dinlenin ve rahatlayın, çünkü bebeğiniz yakında doğacak ve çok meş­gul olacaksınız. Zamanı bebek için eşyalar hazırlayarak geçirin böylece hastane­den her ikiniz birlikte döndüğünüzde ta­mamen hazır olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.