Gebeliğin 40. Haftası – Ceninin Yaşı 38 Haftalık

27 June 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz yaklaşık 3.4 kg. Baş bölge­sinden kalçalara kadar olan uzunluğu 37 ila 38 cm. Toplam uzunluğu 48 cm. Be­beğiniz rahminizi kaplıyor ve hareket edecek çok az yeri var.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Pubik simfizden rahmin tepe noktası­na kadar 36 ila 40 cm. Göbek deliğiniz­den rahmin tepe noktasına kadar 16 ila 20 cm.

Bu zamana kadar, büyük bir olasılıkla ölçüleriniz konusunda hayrete düşmüşsünüzdür. Kendinizi olabileceğiniz ka­dar büyük hissedersiniz ve bebeğinizi dünyaya getirmeye hazırsınız. Bebeği­niz büyümeye ve hatta siz bebeğinizi do­ğurana kadar biraz daha kilo almaya de­vam eder.

Ama cesaretiniz kırılmasın, bebeğinizi yakında dünyaya getireceksiniz.

Bebeğinizin Gelişimi

Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin bo­zulmasıyla oluşan üründür. Bebeğiniz doğmadan önce, bilirubin kolayca pla­senta yoluyla ceninden annenin kan do­laşımına geçer. Bu süreç boyunca, vü­cudunuz bebekten gelen bilirubini yok eder. Bebek doğup göbek kordonu kesi­lince, bebeğiniz kendi vücudunda üreti­len bilirubini kendisi idare etmek zo­rundadır.

– Yeni Doğan Bir Bebekte Sarılık

Doğumdan sonra, eğer bebeğiniz bili­rubin ile ilgili poblemler yaşarsa, kanda yüksek derecede bilirubin oluşur. Bebe­ğiniz sarılık olabilir, cilt ve göz akı sarılaşır. Bilirubin düzeyleri tipik olarak be­beğin doğumundan sonra 3 ila 4 gün yükselir daha sonra azalır.

Pediatriniz ve hemşireler bebeğin ren­gini gözlemleyerek sanlık olup olmadığı­nı kontrol ederler. Bebeğinize, hastanede veya pediatrinizin ofisinde bilirubin dü­zeyinin ölçülmesi için test uygulanabilir.

Sarılık olan bir bebek fototerapi yön­temiyle tedavi edilir, tedavi, bağımsız bir cihaz ya da fiber optik bir battaniye ile hastanede veya evde yapılabilir. Özel cihazdan gelen ışık cilde nüfuz eder ve bilirubini yok eder. Eğer yüksek düzey­de bilirubin varsa bebeğe kan nakli ya­pılması gerekebilir.

– Yeni Doğan Bir Bebekte Kernikterus

Yenidoğan bir bebekte son derece yüksek düzeyde bilirubin (hiperbilirubinemi) doktorların endişelenmesine ne­den olur, çünkü kernikterus olarak isim­lendirilen ciddi bir durum oluşabilir. Kernikterus, prematüre bebeklerde, za­manında doğan bebeklere göre daha sık görülür. Bebek kernikterus olursa nöro­lojik problemleri olabilir, spastisite, kas koordinasyonunun olmaması ve zihinsel geriliğin değişik seviyeleri. Ancak, ker­nikterus nadiren görülür.

Sizde Oluşan Değişimler

– Hastaneye Gitmeyi Beklerken: Hastaneye gitmeyi bekliyorsanız ve ağrınız varsa evde yapabileceğiniz bir­kaç şey var. Aşağıdakiler size bu konuda yardımcı olabilir.

• Her kasılmanın başlangıcında derin bir nefes alın. Yavaş yavaş nefes verin. Sancının sonunda tekrar derin nefes alın.
• Ayağa kalkın ve hareket edin! Bu dik­katinizi başka yöne çekmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Beslenme Düzeniniz

Doğum süreci boyunca herhangi birşey yemenize veya içmenize izin veril­mez. Bir kadın doğum sürecindeyken genellikle midesi bulanır ve bu kusmaya neden olabilir. Sağlığınız ve rahatınız için doktorunuz bu problemi önlemek is­ter, dolayısıyla kendi güvenliğiniz için doğum sürecinde midenizi boş tutmanız tavsiye edilecektir.

Yemek yemek belki sizi o zaman ilgi­lendirmez ama su sayabilirsiniz. Ancak, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı bir şey içmenize de izin verilmeyeceği­ni bilmelisiniz. Azar azar su yudumla­yabilir ya da emmek için buz parçaları alabilirsiniz. Doğum süreciniz uzun olursa vücudunuz bir damar yoluyla sı­vı alabilir. Bebeğin doğumundan sonra her şey normalse yemek yiyip bir şeyler içebilirsiniz.

40. Hafta İçin Tavsiye

Doğum sancılarını hafifletmek için farklı bir doğum pozisyonu, masaj, rahatlama teknikleri veya hipnoterapi kullanmayı düşünüyorsanız bunu sormak için doğum sürecine girmeyi beklemeyin. Doğum öncesi muaye­nelerinizden birinde endişelerinizi doktorunuzla tartışın.

Babaya Tavsiye

Doğum süreci ve doğumdaki rolü­nüzü eşinizle konuşun. Eşinize yar­dım etmek için neler yapabileceğini­zi öğrenin. Mahremiyetin korunma­sına yardım edebilirsiniz. İnsanlar doğum süreci sırasında veya doğum­da ziyarete geldiğinde, çok ses çı­karmamalarına ve çok kalabalık ol­mamalarına dikkat edersiniz. Eşini­zin dinlenmesine ve iyileşmesine izin verin; onun parlak zırhlı şöval­yesi olun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Gebelikte Yumurtalık Kistleri