Gebeliğin 39. Haftası – Ceninin Yaşı 37 Haftalık

29 June 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz 3.25 kg’dan biraz daha faz­la. Hamileliğinizin bu noktasma kadar baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 36 cm. Bebeğin toplam uzun­luğu 48 cm.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Pubik simfizden rahmin tepe noktası­na kadar olan mesafe 36 ila 40 cm’dir. Göbek deliğinizden ölçülürse mesafe yaklaşık 16 ila 20 cm’dir.

Hemen hemen hamileliğin sonundasınız. Kilonuz bu noktadan sonra artmamalı. Doğuma kadar 11.4 ila 15.9 kg ara­sında kalmalı.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz kilo almaya devam eder, hatta hamileliğin son bir ya da iki hafta­sına kadar kilo alır. Bu aşamada, bütün organ sistemleri gelişmiş ve yerli yerin­dedir. Olgunlaşması gereken son organ akciğerlerdir.

– Bebeğiniz Göbek Kordonuna Dolaşabilir mi?

Arkadaşlarınız tarafından ellerinizi başınızın üstünde kaldırmamanız ya da yüksek yerlere uzanmamanız, çünkü bunun göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanmasına neden olabilece­ği söylenmiş olabilir. Bu eski kocakarı hikâyesinin herhangi bir doğruluğu yoktur.

Bazı bebekler göbek kordonuna do­laşabilir ve kordonu düğüm yapıp bo­yunlarına dolayabilirler. Ancak, hami­lelik sırasında yaptığmız hiçbir şey bu olaya neden olmaz ya da bunun oluş­masını önlemez.

Dolaşmış bir kordon doğum sürecinde mutlaka problem olmaz. Yalnız kordon, bebeğin boynuna dolanırsa ya da düğüm olursa problem çıkar.

Sizde Oluşan Değişimler

Bu dönemde kendinizi rahatsız ve dev gibi hissetmezseniz gerçekten tuhaf olurdu. Rahminiz pelvisinizi ve karnını­zın büyük bölümünü doldurdu. Yoluna çıkan her şeyi itti.

Hamileliğin bu noktasında kendinizi çok rahatsız hissettiğiniz için bir daha asla hamile olmak istemediğinizi düşü­nebilirsiniz ya da ailenizin artık tamam­landığından emin olabilirsiniz. Bu aşa­mada bazı kadınlar tüplerin bağlanması gibi kalıcı kısırlaştırma konusunda dü­şünürler.

– Doğumdan Sonra Tüplerin Bağlanması

Bazı kadınlar, bebeklerini dünyaya ge­tirdikten sonra henüz hastanedeyken tüplerin bağlanmasını tercih ederler. Eğer daha önce bu konuyu ciddi anlam­da düşünmediyseniz şimdi bu kararı ver­meniz iyi olur.

Bir bebeğin doğumunun ardından kı­sırlaştırma işlemini yaptırmanın bazı avantajları vardır. Hastanedesinizdir ve tekrar hastaneye yatmanıza gerek kal­maz. Ancak, bu dönemde kısırlaştırma yaptırmanın dezavantajları da vardır. İş­lemin kalıcı olduğu ve geri dönüşü ol­madığını göz önünde bulundurmalısınız. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra bir­kaç saat ya da bir gün içinde tüplerinizi bağlatırsanız, daha sonra fikrinizi değiş­tirirseniz pişman olabilirsiniz.

Epidural anestezi yaptırdıysanız tüple­rin bağlanması işleminde anestezi için epiduralı kullanmak mümkündür. Eğer epidural olmadıysanız, anestezi yapıl­ması gerekebilir. Bu işlem genellikle be­beğinizin doğumundan sonra ki sabah yapılır. Çoğunlukla hastanede kaldığınız süreyi uzatmaz.

Kalıcı kısırlaştırma için farklı işlemler uygulanmaktadır. En yaygın olanı göbek deliğinizin altından küçük bir yarık açı­larak yapılır. Fallop tüpleri bu yarıktan görünebilir.
Tüpün bir parçası alınabilir ya da tüpü kapatmak için bir halka ya da klips yer­leştirilebilir. Bu tür bir ameliyatın yapıl­ması genellikle 30- 40 dakika alır.

Başka düşünceleriniz varsa veya emin değilseniz ameliyatı yaptırmayın. Tüp bağlamanın geri dönüşümü olabilir ama çok pahalıdır ve 3-4 gün hastanede kal­mayı gerektirir. Geri dönüşler % 50 etki­lidir ama hamilelik garanti edilemez.

Babaya Tavsiye

Siz ve eşiniz doğum odasında kimin olmasını istiyorsunuz? Bir bebek sa­hibi olmak eşsiz ve harika bir dene­yimdir. Bazı çiftler doğum sırasında yalnız olmanın samimiyetini ve giz­liliğini tercih ederler. Bazı çiftler ise çeşitli aile Üyelerinin ve arkadaşları­nın bu deneyimi onlarla paylaşmala­rını isterler. Eğer bu konulan şimdi­den konuşursanız her ikinizin ne is­tediğine birlikte karar verebilirsiniz. Her şeyden önce bu sizin bebeğini­zin doğumu.

39. Hafta İçin Tavsiye

Bebeğiniz doğana kadar bebek hedi­yelerinin ve diğer hediyelerin etiket­lerini çıkarmayın. Hediyenin boyu, rengi ve “cinsiyeti” size uymazsa değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Çocuğum Olabilir mi?