Gebeliğin 37. Haftası – Ceninin Yaşı 35 Haftalık

26 June 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz hemen hemen 2.95 kg. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzun­luğu 35 cm. Toplam uzunluğu yaklaşık 47 cm.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Rahminiz geçen hafta veya iki hafta önceki ölçüyle aynı olabilir. Pubik sim-fizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü 37 cm. Göbek deliğinden 16 ila 17 cm. Toplam kilo alımınız yaklaşık 11.3 ila 15.9 kg olmalıdır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

– Bebeğinizin Başı Pelvisinizden Aşağıda mı?

Bebeğiniz hamileliğin bu son birkaç haftasında bile büyümeye ve gelişmeye devam eder. 36. haftada ele alındığı gibi, bebeğin başı genellikle bu dönemde pelviste aşağıya doğru döner. Ancak, hami­leliklerin % 3’ünde pelvise ilk önce be­beğin kalçaları veya bacakları gelir.

Sizde Oluşan Değişimler

– Hamileliğin Sonlarında Pelvik Muayene

Hamileliğinizin bu döneminde dokto­runuz pelvik muayene yapabilir. Bu pel­vik muayene doktorunuzun hamileliğini­zin gidişatını değerlendirmesine yardım eder. İlk olarak dikkat edeceği şeylerden biri amniyotik sıvı sızıntısı olup olmadı­ğıdır. Eğer olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza söylemeniz önem taşır.

Doktorunuz pelvik muayene sırasmda rahim ağzını kontrol eder. Doğum süre­cinde rahim ağzı genellikle daha yumuşak olur ve incelir. Bu süreç efasman (si­linme) olarak isimlendirilir. Doktorunuz serviksin yumuşaklığını veya sertliğini ve incelme miktarını değerlendirir.

Doğum süreci başlamadan önce serviks kalındır. Aktif doğum sürecindeyken ra­him ağzı incelir; yan yanya inceldiğinde “% 50 silinmiştir”. Doğumdan hemen ön­ce silinmiştir “% 100 silinmiştir” veya “tamamen incelir.”
Rahim ağzının genişlemesi (açılma oranı) da önemlidir. Bu genellikle santi­metrelerle ölçülür. Rahim ağzının çapı 10 cm’e ulaştığında rahim ağzı tamamen açılmıştır. Amaç 10 cm’e ulaşmasıdır! Doğum süreci başlamadan önce rahim ağzı kapalı olabilir ya da çok az açılabilir, örneğin 1 cm. doğum süreci, bebeğin ge­çebilmesi ve rahimden çıkabilmesi için rahim ağzı esnemesi ve açılmasıdır.

Doktorunuz bebeğin başının, kalçalarının veya bacaklarının önce gelip gel­mediğini değerlendirir. Pelvik kemiğini­zin şekline de dikkat edilir.

Pozisyon daha sonra belirlenir. Pozis­yon, bebeğin doğum kanalına girme dere­cesini tanımlar. Eğer bebeğin başı -2 pozisyonundaysa, başın +2 pozisyonunda ol­duğundan daha yüksekte olduğu anlamına gelir. 0 noktası pelviste kemikli sınır çizgi­si, doğum kanalının başlangıç yeridir.

Doğum kanalını, pelvik kuşaktan pelvise ve vajinanın dışına giden bir tüp olarak düşünün. Bebek rahimden bu tü­pe doğru seyahat eder. Doğum süreci sı­rasında genişlemesi ama bebeğin pelvisten aşağı doğru hareket etmemesi müm­kündür. Bu durumda, sezaryen operas­yonu gerekebilir, çünkü bebeğin başı pelvik kuşağa sığmaz.

Doktorunuzun Edindiği Bilgiler

Doktorunuz sizi muayene ettiğinde du­rumunuzu tıbbi terimlerle anlatabilir. “2 cm, % 50 ve bir -2 pozisyonunda” oldu­ğunuzu duyabilirsiniz. Bu, rahim ağzı 2 cm açıldığını, yarı yarıya inceldiğini (% 50) ve bebeğin pozisyonunun (başı, ayaklar, kalçalar) bir -2 pozisyonu oldu­ğu anlamına gelir.

Bu bilgiyi hatırlamaya çalışın. Hasta­neye gittiğinizde kontrol ettirmeniz önemlidir. Doğum sürecinde ve doğum­da tıbbi personele son muayenenizde ge­nişleme ve çekilmenin ne kadar olduğu­nu söyleyebilirsiniz, böylece durumun değişip değişmediğini anlayabilirler.

Beslenme Düzeniniz

Siz ve eşiniz büyük bir partiye davet edildiniz. Şimdiye kadar beslenmenize dikkat ettiniz ve hamileliğiniz neredey­se bitiyor. Kendinizi bırakıp istediğiniz her şeyi yiyip içmeli misiniz? Düzenli beslenme alışkanlıklarına devam etmek iyi bir fikirdir. Sağlığınızı koruyarak da partiye katılabilirsiniz. Aşağıda iyi va­kit geçilmeniz için bazı öneriler bulun­maktadır.

Partinin başında yemek taze ve sıcak­ken yiyin. Parti ilerledikçe, yemekler bakteri oluşmasını engelleyecek oranda soğuk ya da sıcak olmayabilir. O yüzden erkenden ya da tabaklar yeniden doldu­rulduğunda yemek yiyin.

Gitmeden önce iştahınızı kesmek için bir şeyler yiyin ya da büyük bir bardak su için. Eğer gözünüz aç değilse çok yağlı, yüksek kalorili gıdalardan uzak durmak kolay olabilir.

Alkolden sakının. Zencefilli bira ya da limonlu soda ile “sertleştirilmiş” meyve suyu için.

Tatlılara dayanamıyorsanız bu masa­lardan uzak durun. Oturmak (yiyecek­lerden uzak durmak), dinlenmek ve ar­kadaşlarla konuşmak daha iyi olabilir.

37. Hafta İçin Tavsiye

Doğuma gitmeden önce eşinizin ih­tiyaç duyabileceği giysileri, hastane evraklarını ve diğer gerekebilecek malzemeleri hazır bulundurun.

Babaya Tavsiye

Eşinizin siz işteyken ya da dışarı­dayken size nasıl ulaşabileceğini söyleyin. Size ihtiyacı olduğu za­man size ulaşmak konusunda ne kadar heyecanlı olacağını anlayamayabilirsiniz. Her zaman bir cep telefo­nu veya çağrı cihazı taşıyın. Bu onu rahatlatabilir ve ona huzur verir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Sperm Öldürücü Fitil