Gebeliğin 33. Haftasında Beslenme Düzeniniz

26 June 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Hamileyken iyi dengelenmiş bir diyete göre beslenmenin önemini biliyorsunuz. Taze meyve ve sebze, süt ürünleri, tam tahıllı ürünler ve protein bebeğinizin sağ­lıklı gelişmesine katkıda bulunurlar. Hangi gıdalardan kaçınılması gerektiği konusunda endişelenebilirsiniz. Bazı gı­daları yenmesi hamile değilken uygun olabilir ama artık kaçınılması gerekebilir.

Yapabildiğiniz sürece katkı maddele­rinden kaçının. Gelişmekte olan bir be­beği nasıl etkiledikleri konusunda emin değiliz ama eğer kaçınabilirseniz kullan­mayın. Tarım ilaçlarına da dikkat edin. Bütün meyve sebzeleri yemeden önce, normalde kabuklarını yemeseniz bile iyice yıkayıp kurulayın.

Bunları yıkamazsanız tarım ilaçları eli­nize bulaşabilir. Normalde bu şekilde yiyorsanız yıkadıktan sonra bir meyve ve­ya sebzeyi soyun. Bu tarım ilacı bulaşmış meyveyi temizlemeye yardım eder.

PCB bulaşmış olan balıklardan kaçının.  Yalnızca güvenilir bir marketten balık alın ya da kirletici madde olmayan bölgelerde tutulan balıkları yiyin. Büyü­mekte olan bebeğinizi korumak için tüket­tiğiniz gıdalar konusunda tedbirli olun.

Kilo Alımı Devam Ediyor

Hamileliğiniz ilerledikçe kilo almaya devam ediyorsunuz. Hamileliğin her­hangi bir döneminde olduğundan daha hızlı kilo alıyorsunuz. Ancak, bu kilonun çoğu size gitmiyor bebeğe gidiyor! Be­beğiniz büyümenin arttığı bir döneme girebilir ve her hafta 224 gr. ya da daha fazla kilo alabilir!

Sizin için doğru olan gıdaları yemeye devam edin. Büyümekte olan bebeğiniz midenize çok fazla yer bırakmadığı için bu dönemde mide yanması daha çok problem olabilir. Üç büyük öğün yerine günde birkaç küçük öğün yemenin sizi daha rahat hissettirdiğini fark edebilirsiniz.

33. Hafta İçin Tavsiye

Kilonuz arttıkça yemeği kesmeyin ve öğünleri atlamaya başlamayın. Sizin ve bebeğinizin sağlıklı bir di­yetten alacağınız bütün kalorilere ve besinlere ihtiyacınız var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.