Gebeliğin 32. Haftası – Ceninin Yaşı 30 Haftalık

26 June 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu hafta ile bebeğiniz yaklaşık 1.8 kg. baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 29 cm. ve toplam uzunluğu ne­redeyse 42 cm.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Rahmin tepe noktasından pubik simfize kadar olan ölçü yaklaşık 32 cm. gö­bek deliğinizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü ise artık 12 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve İkiz mi? Üçüz mü? Yoksa Daha mı Fazla?

Bîrden fazla bebek bulunan hamilelik­ler hakkında konuşurken birkaç vakada ikizlerden söz ederiz. İkiz gebelik şansı, üçüz, dördüz, beşiz (hatta daha da fazla­sı!) gebeliklerden daha fazladır.

Siz ve eşiniz birden fazla bebeğin yol­da olduğunu öğrendiğinizde şok olabilir­siniz. Bu normal bir tepkidir. Sonuç ola­rak birden fazla bebek beklemenin mut­luluğu, hissettiğiniz endişe ve sorumlu­luğun dengelenmesine yardımcı olabilir.

İki ya da daha fazla bebek bekliyorsanız, doktora daha sık gidersiniz. Doğum için ve bebeklerin evde bakımı için dikkatle plan yapmanız gerekecek.

Tek Yumurta İkizleri ve Çift Yu­murta ikizleri. İkiz ceninler genellikle (% 65’in üzerinde) iki ayrı yumurtanın döllenmesi ile oluşur. Dizigotik ya da çift yumurta ikizleri olarak adlandırılırlar. Çift yumurta ikizlerinde bir kız bir de er­kek bebeğiniz olabilir.

Yaklaşık % 33 oranında, ikizler iki ben­zer yapıya bölünen tek bir yumurtadan olu­şurlar. Her birinin ayrı bir birey olarak ge­lişme potansiyeli vardır. Bunlar, monozigotik ya da tek yumurta ikizleri olarak isim­lendirilir. Tek yumurta ikizleri her zaman birbirlerine benzemezler. Çift yumurta ikizlerinin, tek yumurta ikizlerinden daha çok birbirlerine benzemesi mümkündür!

İkiden fazla cenin oluştuğunda bu iş­lemlerden biri ya da her ikisi olabilir. Örneğin dördüzler, bir, iki, üç ya da dört yumurtanın döllenmesinden meydana gelebilirler.

Döllenmiş yumurtaların bölünmesi ilk birkaç gün ile 8. gün arasında olur.  Yumurtanın bö­lünmesi 8 günden sonra olursa, sonuç yapışık ikizler olabilir. (Yapışık ikizler ayrıca Siyam ikizleri olarak da isimlen­dirilir.) Bu bebekler önemli iç organları, örneğin kalbi, akciğerleri ve karaciğeri paylaşabilirler. Neyse ki bu, nadir rastla­nan bir durumdur.

Sizde Oluşan Değişimler

Bu haftaya kadar, komplikasyonlarınız veya problemleriniz olmadıkça, dok­tora olan ziyaretleriniz aylık bir düzene göreydi. 32. haftada doktorların çoğu hamile bir kadını her 2 günde bir görme­ye başlar. Bu, hamileliğin son ayına ka­dar devam eder; bu dönemde haftalık zi­yaretler başlayabilir.

Bu zamana kadar, büyük olasılıkla doktorunuzu oldukça iyi tanıyor ve endi­şeleriniz konusunda konuşmaktan çekin-miyorsunuz. Artık, doğum süreciniz ve doğumla ilgili soruları sormak ve endi­şeleri tartışmak için iyi bir zaman. Eğer hamileliğin sonunda komplikasyonlar veya problemler olursa doktorunuzla da­ha iyi iletişim kurabilir ve neler olduğu­nu öğrenebilirsiniz. Aldığınız bakımla kendinizi rahat hissedeceksiniz.

Doktorunuz sizinle gelecek haftalarda olacak birçok şey konusunda konuşmayı planlıyor olabilir, ama bunu her zaman yerine getiremeyebilirsiniz. Doğum ön­cesi kurslara gidiyor, doğum süreci ve doğum hakkında farklı şeyler duyuyor olabilirsiniz, örneğin lavman, damar yo­luyla verilen ilaçlar ve komplikasyonlar hakkında hikâyeler gibi. Herhangi bir so­runuz olduğunda sormaktan çekinmeyin. Doktorların ve hemşirelerin çoğu sorula­rınızı yanıtlar. Endişe duyduğunuz konu­lar yüzünden gereksiz yere üzüleceğinize bunları sizinle tartışmak isterler.

32. Hafta İçin Tavsiye

Kalori, protein, vitamin ve mineral gereksinimleriniz birden fazla bebek taşıyorsanız artar. Normal bir hami­lelikte olduğundan, her bebek için günde 300 kalori fazla almanız gere­kir.

Babaya Tavsiye

Eşinizle birlikte önemli telefon numaralarının bir listesini yapın ve ya­nınızda bulundurun. İşinizin, eşini­zin işinin, hastanenin, doktorun, bir yedek şoförün, bebek bakıcısının ve başkalarının numaralarım dahil edin. Ayrıca bebeğinizin doğumundan sonra aramak istediğiniz kişilerin de bir listesini yapabilirsiniz. Bu listeyi hastaneye giderken yanınıza alın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Gebelikte Elektroliz Yöntemiyle Epilasyon