Gebe Kadının Takibi

7 October 2010 tarihinde tarafından eklendi.

Gebenin Takibi
Bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız, yüksek tansiyonunuz ister olsun ister olmasın, hamile kalmadan önce doktora gitmenizde yarar vardır. Hele kronik hipertansiyonunuz varsa, bu durum çok daha önemlidir. Doktorunuz, hamile kalmadan önce neler yapmanız ve hipertansiyonu hangi ölçüde ve ne kadar sü­re boyunca kontrol altında tutmanız gerektiğini zaten size anlatacaktır. Eğer ki­lolu bir yapınız varsa, hamile kalmadan önce fazla kilolarınızı vermeniz gerekti­ğini öğreneceksiniz.
Hamilelik süresince, doktorunuzla sık sık bir araya geleceksiniz. Rutin kan ve idrar testlerinin yanı sıra kilo ve tansiyon ölçümleri yapılacaktır.

Dikkat! Uzun süreli kronik hipertansiyonu olan hastalarda gebe kalmadan önce muhakkak kalp, göz ve böbrek fonksiyon testleri değerlendirilmelidir. Risk gru­bundaki hastalarda ekokardiyografi ile kalp fonksiyonları, göz dibi yani retina değerlendirmesi de uygun olacaktır. Ayrıca doktorunuz bebeğin gelişimini de ayrıntılı bir biçimde ultrasonografi aracılığıyla takip edecektir. 24. haftada rah­me giden kan akımlarının Doppler ultrasonografi denen inceleme ile değerlen­dirilmesi özellikle hangi tansiyon hastalarının preeklampsi geçireceğini veya an­ne karnında hangi bebeklerinin gelişme geriliği riskine maruz kalacağını sapta­mak açısından önemlidir.

Ayrıca son trimesterde ultrason incelemeleri, bebeğin gelişimini verimli şekilde izleyebilmek açısından oldukça önemli bir rol oynaya­caktır. Non-stres testi, bebeğinizin kalp atış hızını takip etmek açısından yarar­lı olacaktır. Bebeğinizin hareketlerini gün içinde takip ederek içinizi ferah tuta­bilirsiniz. Hareketlerde bir azalma olursa doktorunuza haber vermelisiniz. Bu genellikle sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden sonra sol tarafınıza dönüp ya­tarak 1 saat boyunca kendinizi bebeğinizin hareketlerine konsantre ederek yapı­lır. Kabaca bebek 1 saat içinde 6 defa hareket ediyorsa bu normaldir. Şayet etmi­yorsa yarım saat daha bekleyin. Bu sürede 3 defa hareket etmelidir. Öte yandan çok atletik olan ve sabah kahvaltı sonrası saatte 20’den fazla kez hareket eden bebeğin hareket sayısı birden yarı yarıya azalıyor ve 10’un altma iniyorsa bu da önemli bir bulgudur. Unutmayın ki her bebeğin kendine özgü bir hareket şekli ve zamanı vardır. Kendi bebeğiniz için neyin normal olduğunu siz keşfetmelisiniz.

Hamilelik süresince kullanacağınız ilaçlar bebeğinizi etkileyebilir. Bazı hipertansiyon ilaçları zararsızken, anjiotensin dönüştürücü enzimleri engelleyen ilaçlar (ACE inhibitörleri) zararlı olabilir. Hipertansiyonunuzu kontrol altında tutmak için ilaç kullanımına ihtiyacınız varsa, doktorunuz sizin için en uygun ve bebe­ğinize en az zarar verecek olan reçeteyi yazacaktır. Lütfen ilacı kendi başınıza kesmeye veya dozunu azaltmaya kalkışmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Doğumdan Sonra Kanama