Erken Doğum Otizm Sebebi Olabiliyor

17 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Uzmanlar erken doğumun otizm riskini büyük ölçüde arttırdığına yönelik ipuçlarına ulaştı. Yalnız bu sonuçların kesinlik kazanması için daha fazla araştırmaya gerek olduğu da belirtiliyor.

Bilim adamları zayıf doğan her 4 bebekten 1’inde otistik özellikler belirlediler. Bu sonuçlara iki yaş altındaki dokuz bebek üzerinde yapılan araştırma ile ulaşıldı.

Bir diğer araştırmaya göre ise yaklaşık üç ay gibi süreyle erken doğan beş bebekten birinde otizm belirtilerine rastlandı. Bu sonuçlarda bebeğin kilosunun bir etkisi olmadığı da vurgulanıyor. Ancak uzmanlar bu araştırmalara dayanarak erken doğumla otizm arasında direkt bir bağlantı olduğunu söylemenin yanlış olacağını bildiriyorlar.

otizm1

Araştırma kapsamında 2002 ile 2004 yılları arasında yaklaşık üç ay erken doğmuş 1.000 kadar çocuk incelendi. Araştırmada incelenen çocuklar iki yaşına geldiklerinde otizm belirtileri gösterip göstermediklerine bakıldı ve çeşitli testlere tabi tutuldular. Çocukların bir kısmının yüksek risk altında olabileceği belirlendi. Uzmanlar bu sebeple erken doğan bebeklerin daha yakından takip edilmesi gerektiğini özellikle belirtiyorlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Kanser ve Gebelik