Düşük Hapı ve İğnesi Gebeliği Sonlandırır mı?

7 December 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Düşük hapı ve iğnesi nedir? Kimlere, hangi durumlarda ve nasıl uygulanabilir? Adet söktürücülerden ne farkı vardır? Tüm bu soruların cevaplarını uzmanların açıklamaları doğrultusunda derlediğimiz bilgilerle sunuyoruz.

Halk arasında düşük iğnesi olarak tabir edilen aslında adet söktürücü iğnelerdir. Gebeliği sonlandırmak amaçlansa da bunu sağlamaz. Adet söktürücü iğneler hem östrojen hem de progesteron içerir ve regl gecikmelerinde regl başlatması amacıyla uygulanır.

igne

Düşük hapı ise hamileliğin ilk günlerinde etkilidir ve hamileliği sonlandırır. Gerçek anlamda düşük hapı, hamileliğin en erken dönemlerinde spermin yumurta hücresiyle birleşmesiyle oluşan embriyonun rahim içine yerleşmesini engellediğinden gebelik te önleniyor, bu yüzden düşük hapı demek yanlış olur. Gebeliğin ileriki dönemlerinde ise embriyo yerleştiğinden, mizoprostol denilen ilaç ile kombine edilmesiyle düşük gerçekleştiriliyor. Bu sayede kürtaja gerek duyulmadan düşük yapılıyor.

Ülkemizde yasalar çerçevesinde on haftalık gebelikler kürtaj yöntemiyle sonlandırılabiliyor. Onuncu haftadan sonraki gebeliklerin sonlandırılması ise annenin isteği ile değil, annenin hayatını tehdit eden hastalıklar ve bebekte gelişim bozukluğu gibi anomali durumlarında kurul kararı ile uygulanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.