Doğumun Seyri ve Olası Risk Faktörlerinin Tanımlanması

27 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Uzun ve zorlu bir gebelik süreci sonunda bebeğinizi kucağınıza alma zamanı yaklaştığında aynı zamanda doğum sancıları ve riskleri hatta doğumun ne şekilde olacağına dair endişeler de hız kazanır. Bu anlamda tüm anne adaylarının işlerini kolaylaştırmak adına önemli tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Yapılması gereken tetkikler ve anne adayının kişisel hazırlıkları ile doğum sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiği şöyle sıralanabilir:

* Geçirilmis doğum operasyonlarının öğrenilmesi (mümkünse bir epikriz)
* Kan uyuşmazlığı varlığı
* Şeker yükleme testleri
* Hepatit taşıyıcılığı testleri
* Bebek gelisiminde gerilik veya iri bebek olup olmadığı
* Tansiyon yükselmesi,idrarda albumin çıkması,ödemin fazlaca olması
* Daha önceki muayenelerde plesentanın yeri, bebeğin geliş şekli, kilosu, başın çapı, ayak kemiğinin uzunluğu gibi daha önce yapılmış testlerin sonuçları ve annenin muayene bulgularının bilinmesi önemlidir.

dogum

Bu yüzden bir gebelik karnesi şeklinde kayıtların küçük bir kitapçıkta tutulup hastanın yanında olması doğum ekibinin işini kolaylastırır.

Doğum odasına girerken, genel vücud temizliği, saçların toplanması, genital (cinsel organlarin) bölgenin temizligi ağrılar başlamadan yapılırsa daha yararlı olur. Doğum odasında lavman yapılır, genital bölge antiseptik bir solusyonla temizlenir. Genel muayene sonrası nabız sayısı, tansiyon ölçümü, vücud ısısı, ağrı sıklıgı için gebe odasında takibe alınır. İki-üç saatte bir arter basıncı ölçülmeli, mesanenin bos olması için sık idrara çıkması teşvik edilmelidir.

Yorulan ve bitkinleşen annede hipoglisemi (kan sekerinde düsme ) ve asidoz başlar. Bu da ağrı zaafına yol açabilir. Gebenin çok yorgun düşmesi sakıncalıdır. Bu gibi hastaların yatakta ağrı çekmeleri teşvik edilmeli, gebe rahmin büyük damarlara yaptığı basıncın oluşturdugu tansiyon düşmelerinin anne ve bebekte bazen sorunlara yol açabileceğinden gebelerin yan yatmaları sağlanmalıdır.

Bulantı ve kusmaları önlemek amacıyla ve olası bir anestezi alma durumuna karşı küçük porsiyonlar halinde sulu ve kaloriden zengin besinler verilmelidir. Yirmidört saatte saatte 1000-2000 cc hoşaf suyu, komposto, meyva suları ve çay tercih edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Sperm Öldürücü Fitil