Doğuma Hazırlık

24 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Doğum şekli, doğum öncesi muayene ve kontroller esnasında gelişen bulgular doğrultusunda belirlenir.

Bütün dünyada , halen ev doğumları yapılmakla birlikte tehlikeli doğumlara aday olan gebeler doğum öncesi belirlenmeli ve gerekli yardımın yapılabileceği tam donanımlı hastanelere sevk edilmelidir.

Doğum esnasında, önceden tanımlanamayan, ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan bir çok sorun gelişebilir. Bu sorunların bir çoğu ciddi hayati neme sahip sıkıntılara sebep olabilecek türdendir. Bu sebeple doğum yapacak anne adayı bu olası sorunlar hakkında bilgilendirilerek doğum yapacağı yeri kendisinin seçmesi sağlanmalıdır.

Bazı anne adaylarında doğum şekli bebek ya da anneye ait sebeplerle sezeryen olacaktır. Halen dünyada ve ülkemizde (annenin istegi ile yapilan sezeryenler dışında ) gebelerin yaklaşık yüzde yirmisi sezeryan ile doğum yapmaktadırlar. Eger anne kendi isteği ile sezeryan olmak istiyorsa her iki doğum yönteminin fayda ve zararları hakkında bilgilendirilmeli ve doktor diğer faktörler (zaman, para vb) sebebiyle hastayı yönlendirmemelidir.

dh

Özel Bakım Gerektirecek Gebeler

* Otuz yaşını geçmis ilk gebeliği olan
* Boyu 150 cm den kısa olan
* Pelvis (legen) kemiğinde darlık belirlenen
* Kalça çıkığı, kazaya bağlı kemik ameliyatı geçiren
* Önceden ya da gebeliğinde kalp, damar, böbrek ve akciğer hastalığı geçirmis
* Dört çocuktan fazla doğum yapmış
* Önceden sorunlu, zor doğum yapmış kadınlar mutlaka hastahane koşullarında doğurtulmalıdırlar.

Doğum öncesi takibini yapan sağlık personeli bu konuda gebeyi uyarmalıdır. Ancak her hastanın kendine özgü şartları olduğu, “hastalık yok hasta vardır” deyimi unutulmamalıdır. Muayene bulgularına bakarak normal doğum beklediğimiz bir anne adayının bile doğumun herhangi bir evresinde ciddi bir problemle karsılaşabileceğini unutmamak gerekmektedir. Gebelik ve doğum esnasında bildirilen tüm görüşler belli bir oranda doğrudur ama her zaman yanılma ihtimali vardır. Anne ve bebek hastaneden taburcu olana kadar, hatta doğum sonrasi altı hafta içinde ( kırk çıkana kadar !!) gebelik ve doğuma baglı ciddi hastalık ve komplikasyonların görülebilecegi akılda tutulmalıdır.

Gebelerin Doğuma Hazırlanması

Yukarıda saydığımız doğum işaretleri olduğunda hekiminizle yada doğumu yapmak istediğiniz hastahane personeli ile görüşmeli ayrıca siz ve bebeğiniz kontrol altına alınarak;

* Kardiotokografi,
* Elle vaginal muayene ile doğumun başlayıp başlamadığı belirlenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.