Diyabet Hastası Gebelerin Takibi

9 October 2010 tarihinde tarafından eklendi.

Gebeliğiniz boyunca doktorunuzun oluşturacağı ekiple siz ve bebeğiniz yakın takibe alınacaksınız. Böylelikle diyabetin gebeliğiniz üzerindeki olumsuz etkisi­ni minimuma indirmiş olacaksınız.

Birinci Trimesterde
Hamileliğinizin ilk 10-12. haftaları boyunca doktorunuzu düzenli olarak ziyaret edeceksiniz. Eğer kan şekerinizi insülin dozu ile dengede tutan bir endokrino­loji uzmanına görünüyorsanız, bu süre zarfında o da sizi sıklıkla değerlendire­cek. Bu haftalar ekstra önem taşır çünkü bebeğinizin organları şekillenmektedir, dolayısıyla bebeğinizde birtakım anomalilerin gelişmemesi için kan şekerinizin normal seviyelere olabildiğince yakın olması gerekir.

Bu dönemde insüline olan ihtiyacınız bir miktar düşebilir ve aldığınız insülin fazla gelerek kan şekeri seviyelerinizde anormal düşmelere neden olabilir. Bu­lantılar da yeterli beslenmenize engel olabildiği için bu duruma çok dikkat et­mek gerekir. Kısa süreli düşmeler sorun yaratmayabilir, ama uzun süren düşüş­ler size ve bebeğinize zarar verebilir.

Unutmayın, insülin bebeğe geçmeyen bîr hormon/ilaç olduğundan kullanımı bebek açısından son derece güvenlidir.
Bu dönemde ayrıca diyabetin göz damarlarınızda yaratabileceği hasarları değer­lendirmek üzere bir göz hastalıkları uzmanına da görünmenizde yarar vardır, bizden hatırlatması…

İkinci Trimesterde
Bu dönemde, ultrason aracılığıyla bebeğinizde bir anormallik gelişip gelişmediği kontrol edilir. Diyabet, bu tür sorunların görülme riskini artırdığından dok­torunuz size detaylı bir ultrason incelemesi yapacaktır.

Ayrıca doktorunuz bu dönemde kilonuzun takibine de büyük önem verecektir. Eğer hamileliğin başında kilonuz normal ise, bebeğiniz ve sizin için en iyi kilo alımının 11 ile 15 kg arasında olduğunu söyleyecektir. Eğer hamileliğin başında gereğinden fazla zayıfsanız, daha fazla kilo almanız gerekebilir. Eğer aşırı kilolu bir yapınız varsa, kilo alımınızı sınırlandırmak için bir diyetisyenden tavsiyeler almanız çok yararlı olacaktır.

Gebeliğinizin 16-20. haftalarından itibaren plasentadan salman hormonların et­kisiyle, insüline olan ihtiyacınız da artacaktır. Bu nedenle kan şekerinizi etkili bir şekilde kontrol altında tutabilmek için insülin dozunu artırmanız gerekebi­lir. Kan şekerinizi yakından takip ederek ve doktorunuz ile görüşerek sizin için uygun olan dozları belirleyebilirsiniz.

Üçüncü Trimesterde
Doğacak olan bebeğinizin kilosunun yerinde olduğundan ve plasentanın sorun­suz görev yaptığından emin olmak için, doktorunuz sizi sık sık kontrole çağıra­caktır. Doktorunuz bebeğinizin ultrason görüntülerini daha dikkatli inceleye­cektir. “Doppler” denen kan akımlarının ölçüldüğü ve değerlendirildiği çalışma­larla bebek ve plasentanın daha detaylı bir şekilde incelenmesi mümkün olmak­tadır. Bu muayenelerde, diyabete bağlı olarak gelişebilecek yüksek tansiyon, vü­cudunuzda su toplanması ve böbrek hasarı riskleri de değerlendirilecektir.

Bu trimesterde tekrar bir göz hastalıkları uzmanına kontrole gitmeniz istenecek­tir. Bu takiplerin iyi yapılması, ölü doğum olasılığını bir hayli düşürmektedir. Bu dönemde herhangi bir aksilik yaşanırsa erken doğum da gündeme gelebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Doğum Sonrası 3. Ayda Anneye Tavsiyeler