Çoğul Gebelik Sıklığı

26 June 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Çoğul gebe­lik sıklığı ikiz türlerine bağlıdır. Tek yumurta ikizleri bütün dünyada her 250 doğumda 1 ortaya çıkar. Bu tür ikiz oluşum, yaş, ırk, kalıtım, gebelik sayısı veya kısırlık için alınan ilaçlar tarafından etkilenmez. Bunun yanında, çift yumurta ikizleri, ırk, kalıtım, an­nenin yaşı, daha önceki gebeliklerin sayısı ve kısırlık için kullanılan ilaçlar tarafından etkilenir.

Çoğul ceninlerin sıklığı farklı ırklar arasında değişir. Siyah kadınlarda her 79 hamilelikte 1 görülürken beyaz kadınlar­da 100 hamilelikte 1 rastlanır. Afrika’daki belli bölgelerde inanılmaz derecede ikiz görülür. Bazı yerlerde ikizler 20 do­ğumda 1 ortaya çıkar! İspanyol kadınlar­da da beyaz kadınlardan daha çok ikiz doğum vardır. Asyalılarda daha az görü­lür, hemen hemen 150 doğumda l’dir.

Kalıtımda ikizlerin oluşmasında bir rol oynar. Çift yumurta ikizleri konusun­da bir araştırmaya göre, ikizlerden kız olanının kendisinin de ikiz doğurma ola­sılığı 58 doğumda l’dir.

İkizlerin oluşması büyük olasılıkla bizim bildiğimizden daha yaygındır. Erken yapılan ultrason muayenesi ço­ğunlukla iki kese ve iki gebeliği ortaya çıkarır. Aynı kadında daha sonraki ultrasonlar bir kesenin (ya da bir gebelik) yok olduğunu ve diğer gebeliğin nor­mal bir şekilde büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini gösterebilir. Bazı araştır­macılar, bu ultrason sonuçlarının hami­leliğin ilk 8 ila 10 haftasında söylenme­mesi gerektiğine inanırlar. Bu dönemde ikizleri olacağı söylenen ebeveynler, daha sonra bebeklerden birinin doğma­yacağını öğrendiklerinde hayal kırıklı­ğına uğrayabilirler.

Üçüzler, her 8.000 doğumda bir görü­lür. Birçok doktor, tıbbi kariyerlerinde hiçbir zaman üçüzlerin doğumunu yap­tıramaz veya buna şahit olamaz. (Dr. Curtis, iki kez üçüz doğum yaptırdığı için şanslıdır.)

Bazı aileler diğerlerinden daha şanslı­dır. Kişisel olarak bildiğimiz bir vakada, bir kadın üç ayrı doğum yapmıştı. 4. ha­mileliğinde ikiz, 5. hamileliğinde ise (bir yıl sonra) üçüz sahibiydi! Kadın ve ko­cası bir hamileliğe daha karar verdiler, 6. hamilelik yalnız bir bebekle sonuçlandı­ğında şaşırmışlardı (aynı zamanda bü­yük olasılıkla rahatlamışlardı).

Doğurganlık Tedavisi, Tüp Bebek ve Çoğul Gebelikler

Uzun bir süredir do­ğurganlık ilaçlarının çoğul gebelik şan­sını artırdığını biliyoruz. Kısırlık tedavi­si için birkaç farklı ilaç kullanılmaktadır. Her biri, bir kadının birden fazla cenine hamile kalmasını farklı bir derecede et­kiler. En çok kullanılan ilaçlardan biri Klomifen’dir.

Çoğul gebelik olasılığını diğer ilaçlar­dan daha az etkiler. Ama yinede bu şan­sı artırır.
Doğurganlık ilaçlarının kullanımı ve­ya tüp bebek yöntemiyle birden fazla embriyo yerleştirilmesi ile oluşan hami­liklerde ikizlere daha çok rastlanır. Er­kek cenin yüzdesi, her hamilelik başına cenin sayısı arttıkça azalır. Bu, çoğul ge­beliklerde daha çok kız bebeklerin oldu­ğu anlamına gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Meme İltihabı ve Absesi