Aşırı Kilo ya da Zayıflık Gebeliğe Engel Olabilir

2 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Kilonuzun normalden az olması gebeliğe engel olabilir. Vücuttaki yağ hücreleri birer minyatür hormon fabrikası görevindedir. Kadınlık hormonunun üçte ikisi yağ hücrelerinde üretilir. Vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı ne kadar çok ise o kadar fazla östrojen yani kadınlık hormonu üretilir. Gebelik için kadınlık hormonu seviyesinin normal sınırlar içinde olması gerekir. Az ya da fazla olduğunda sorunlar ortaya çıkar. Vücuttaki yağ miktarı normal değerin %10-15 altına indiğinde hormonal denge bozulur ve infertilite sorunu yaşanır.

Bilinçsiz diyetler ya da hastalıklar sonucu gelişen aşırı kilo kaybı ve aşırı zayıf olmak beyinden yumurtalıklara giden sinyallerin azalmasına sebep olur. Böylece östrojen yani kadınlık hormonu üretimi azalır, rahmin iç tabakası yeterince gelişmez ve döllenen yumurta rahme tutunamadığından gebelik oluşmaz. Aşırı zayıf olan kadınlarda gebe kalamama sebeplerinden biri de yumurtlamanın gerçekleşmemesidir.

Genelde çok zayıf olan kadınlara kilo almaları ve kısırlık tedavisine vücut olması gereken normal kiloya ulaştıktan sonra sonra başlamaları tavsiye edilir. Normal vücut ağırlığına ulaşan kadınların birçoğu hiçbir tedavi görmeden gebelik gerçekleşir.

Buraya kadar olan kısımlarda aşırı zayıf kadınların gebe kalamama sorunlarına yönelikti.

Ayrıca aşırı kilolu kadınların durumları incelendiğinde; Vücuttaki fazla sayıda yağ hücresi östrojen dengesini bozar. Östrojen seviyesinin çok yüksek olması da yumurtlamayı önleyerek kısırlığa sebep olabilir. Şişmanlık insülin miktarının artmasına bu da yumurtalıklardan fazla miktarda erkeklik hormonlarının salınmasına sebep olduğundan yumurtlama gerçekleşmez. Aşırı kilolu olan kadınların kilo vermesiyle yumurtlama bozuklukları düzelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.