Ağrısız Doğum

29 October 2009 tarihinde tarafından eklendi.

Annelik duygusu kadınlara bahşedilmiş en güzel duygudur. Bu güzel duygu hamileliğin ilk dönemlerinde başlar ve doğum sırasında en üst düzeye ulaşır.

Her anne adayının yaşamak istediği doğum, anne olanların ifade ettiği olağanüstü bir duygudur. Bu süreci tam olarak yaşamak isteyen anne adayı çekeceği doğum sancılarının korkusunu da içinde taşır.“Doğum sancısı” doğum için vazgeçilmez olan rahim kaslarının kasılması ile gelişen çok şiddetli bir ağrıdır ve pek çok kadın tarafından hayatlarındaki en şiddetli ağrı olarak tanımlanır.

Hissedilebilecek ağrı veya sancının şiddeti bebeğin boyu, bebeğin pozisyonu, pelvis (çatı) genişliği, kasılmaların gücü, önceki deneyimler ve beklentiler, ağrı eşiği ve henüz anlaşılamayan sebepler çeşitli faktörlere bağlıdır. Nasıl bir ağrı duyacağınızı doğumu yaşamadan önce kestirmek zordur.

epidural

Annenin hayatındaki belki de en güzel deneyim olan doğum sürecini acılı, ağrılı bir deneyime dönüştürebilen bu sancıların doğumun seyrini olumsuz yönde etkilemeden engelleyebilmek için türlü araştırma yapılmış ve pek çok yöntem denenmiştir.

Doğum sancılarının hafifletilmesi ya da giderilmesi için damar yolu ile verilen ilaçların bazı yan etkileri olabilir. Bu yan etkilerin en önemlisi sersemlik ve uyku hali oluşturmasıdır. Bunların dışında bulantı, kusma, solunum güçlüğü, kaşıntı, kabızlık ve mesanede idrar birikmesi gibi yan etkiler de görülebilir. Anne sütünün gelmesi ve emzirmenin başlaması gecikebilir. Bu sebeple alternatif arayışlar içine girilmiştir.

Ağrısız doğum için bölgesel (rejyonel) anestezi ilk defa 1900 yılında kullanılmıştır. Her yeni uygulamada olduğu gibi başlangıçta bazı olumsuzluklar görülmüş, yalnız zaman içerisinde yapılan klinik çalışmalar sonucu günümüze gelinmiş, yeni ilaç, yöntem ve teknikler ve ağrısız doğum konusunda uzmanlaşmış anestezistler sayesinde, ağrısız doğum güvenli bir yöntem olarak yaygınlaşmıştır.

Epidural aralık, omuriliğin etrafındaki zar ile omurların arasındaki bağ dokusunun arasındaki milimetrik boşluktur. Bu aralığa amaca uygun olarak omuriliğin çeşitli seviyelerinden ilaç uygulanarak bir çok operasyonun yapılması, operasyon sonrası ağrıların dindirilmesi ve kronik dindirilemeyen ağrıların tedavisi mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
İkinci Kez Anne Olmak İstiyorum Ama…